Úvod Alžběta Životopis Galerie Zajímavosti Poezie Život v datech Ostatní životopisy Sisi a film Prameny Kontakt

Zajímavosti ze života císařovny

Spiritismus
Alžběta s oblibou pořádala spiritistické seance, což tehdy ale nebylo nic neobvyklého. Spiritismus byl spíše módní záležitostí, kterou se bavila „lepší společnost“. Císařovna věřila, že navázala kontakt se svým zemřelým bratrancem Ludvíkem II. nebo s básníkem Heinrichem Heinem, jehož po celý život bezmezně obdivovala. Většinou ale za těmito „kontakty“ stál jen nějaký podvodník, ukrytý za závěsem. Potají tahal za nitky, přivázané k nábytku (v temné místnosti samozřejmě vidět nebyly), a sledoval udivení přítomných dam a pánů, když se nějaký stůl nebo židle začaly hýbat. Odhalen byl jen málokdy. Jednou se to podařilo i Rudolfovi, korunnímu princi, který se se svým bratrancem také zúčastnil jedné takové seance. Když už místností prošlo několik „duchů“ a celé sezení byla asi v polovině, oba arcivévodové prudce vstali a rozsvítili. Za závěsem našli jen „strašidlo“ z masa a kostí. Dotyčný muž se nakonec k celému podvodu přiznal.

Album krásek
Císařovna si Album krásek založila v roce 1862 v Benátkách, zřejmě po vzoru strýce Ludvíka, milovníka žen, kterého však aféra s Lolou Montezovou stála korunu. Dokonce i rakouští diplomaté byli požádáni, aby posílali císařovně snímky krásných žen. Největší rozruch Sisino nevšední přání způsobilo v Turecku. Tamější vyslanec si s tím nevěděl příliš rady, neboť turecké ženy se nedávaly fotografovat. Tak jako bavorský král Ludvík I., ani císařovna moc nedbala o aristokratický původ fotografovaných dam (z Habsburkoven sem zařadila jen málokterou, například arcivévodkyni Marii Immakulatu, matku Alžbětina zetě Františka Salvátora, nebo manželku arcivévody Albrechta – Hildegardu, ta však pocházela původem z rodu Wittelsbachů a byla vlastní sestřenicí císařovny Sisi). Nejvíce fotografií má v Albu krásek Sisina sestra Marie, kdysi proslulá „hrdinka z Gaety“. Dodnes není jasné, na co si vlastně Alžběta toto album založila, zlé jazyky ale tvrdí, že jí album sloužilo podobně jako zlé královně ze Sněhurky kouzelné zrcadlo: prohlížela si fotografie a ujišťovala se, že ona je tou nejkrásnější ze všech. Možná to byl ale zase jen další z rozmarů rakouské císařovny.

Vlasy
Alžběta si hodně zakládala na svých vlasech. Po každém česání si prý nechávala „mrtvé“ vlasy předkládat na stříbrném podnosu. Její osobní kadeřnice Fanny Feifaliková proto vymyslela trik s lepící páskou, kterou připevnila pod šaty a „mrtvé“ vlasy císařovny na ni po česání vždy nepozorovaně přilepila, aby tak mohla Sisi ukázat jen prázdný kartáč a zamezila její špatní náladě. Na svatbě císařovniny mladší sestry Marie ale nebyla Fanny přítomna a Sisi proto musela učesat jedna místní dívka. Ta si však poté, co císařovnu učesala, chtěla nechat alespoň jediný její vlas na památku. Vzít si ho však nemohla, neboť podle „rituálu“, jen tak se dá proces česání Alžbětiných vlasů nazvat, se musely všechny „mrtvé“ vlasy císařovně předkládat. Několik vlasů si proto odvážně strčila do pusy. Sisi ji ale viděla v zrcadle a hned se jí také na její podivný čin zeptala. Dívka se jí vrhla k nohám a prosila o odpuštění a chvějícím se hlasem svůj čin vysvětlila. Dojatá císařovna náhle vstala, vzala nůžky, ustřihla si pramen vlasů a uslzené dívce ho darovala.