Úvod Alžběta Životopis Galerie Zajímavosti Poezie Život v datech Ostatní životopisy Sisi a film Prameny Kontakt

Film Muzikál

Film "Sissi"

Do doby, než natočil Ernst Marischka film "Sissi" (se skvělou, tehdy sedmnáctiletou Romy Schneiderovou v hlavní roli), figurovala osoba císařovny Alžběty ve filmech jen okrajově. Většinou tehdy šlo o filmy zabývající se tragédií korunního prince Rudolfa v Mayerlingu nebo životem krále Ludvíka II. Bavorského. Až v roce 1955 vešla Sisi do povědomí lidí jako roztomilá, přímočará a nezávislá dívka z Bavorska. První film z roku 1955 - "Sissi", byl tak úspěšný, že si vyžádal ještě dvě pokračování - v roce 1966 "Sissi, mladá císařovna" (Sissi, die junge Kaiserin) a později ještě "Sissi - osudová léta" (Sissi - Schicksalsjahre einer Kaiserin).


I když jsou filmy "Sissi" staré téměř 50 let, dodnes neztratily své kouzlo a jsou velmi oblíbené.
Filmovým partnerem Romy Schneiderové byl Karlheinz Böhm. Vévodkyni Ludoviku ve filmu ztvárnila Magda Schneiderová, matka Romy.


Herecké obsazení:

Princezna Alžběta (Sissi): Romy Schneider
František Josef I.: Karlheinz Böhm
Vévodkyně Ludovika: Magda Schneider
Vévoda Max: Gustav Knuth
Princezna Helena (Nené): Uta Franz
Arcivévodkyně Sofie: Vilma Degischer
Arcivévoda František Karel: Erich Nikowitz
Arcivévoda Karel Ludvík: Peter Weck
Komtesa Esterházyová: Helene Lauterböck
Komtesa Bellegardeová: Senta Wengraf
Gyula Andrássy: Walther Reyer
Henrietta Mendelová: Sonja Sorell

Rosemarie Magdalena Albachová se narodila v roce 1938 v herecké rodině jako dcera Magdy Schneiderové a Wolfa Albach-Retty. V roce 1959 se zamilovala do Alaina Delona a odešla za ním do Paříže, kde vyučovala herectví a vystupovala v divadle. Stejně jako skutečná císařovna Sisi, ani Romy neměla v životě mnoho štěstí - s Alainem Delonem se rozešla v roce 1963, její první muž spáchal sebevraždu a syn David přišel o život při nehodě, když mu bylo patnáct let. Zemřela v roce 1982.